rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

anglistyka, lingwistyka, NKJO, prace magisterskie, prace licencjackie, uczelnie

rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Visitor » 13 sie 2005, 10:44

wybieram sie na UŚ na filologię mgr uzup.(zaocznie), chciałabym się dowiedzieć, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna, pod jakim kątem się przygotowywać? wiem, ż…e rozmowa ma dotyczyć przyszłej pracy mgr, ale czy faktycznie tak jest? czy wystarczy wykazac się znajomością wybranej dziedziny, czy moż…na się spodziewać wszystkiego?
Visitor
 


Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Visitor » 23 sie 2005, 15:27

A studiuwalas wczesniej na us czy z jakiegos koledż…u startujesz?
Visitor
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: xeo » 11 kwie 2008, 21:42

Żeby się nie powtarzać... pisałem o tym tutaj
http://www.angielski.edu.pl/index.php?o ... er&id=6055
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: ira23 » 13 kwie 2008, 6:14

Należ…y mieć przygotowany wstępny temat i zarys pracy - ale nie warto przygotowywać sobie ż…adnych prezentacji i ryć na pamięć tego co się chce powiedzieć - bo i tak komisja zarzuci cię serią swoich pytań - ja zdawałam z metodyki i powiedziałam tylko temat - :))) a później panie przystąpiły do ataku ze swoimi pytaniami:))) było 5 pań metodyczek w komisji:)) pytania z rodzaju upierdliwych:)
ale na studia zaoczne przyjmują większość kandydatów takż…e nie ma sięczym martwić
ira23
newbie
 
Posty: 35
Rejestracja: 05 mar 2008, 14:32

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: xeo » 15 kwie 2008, 19:47

Przygotowanym należ…y być pod względem planu/pomysłu pracy magisterskiej + wiedza ogólna nie zaszkodzi + poprawna angielszczyzna + improwizacja.
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Goscia » 30 kwie 2008, 15:40

Zależ…y na jaki kierunek chcesz zdawać. Akurat ja podchodziłam do kultury i literatury, więc należ…ało się przygotować nie tylko ze swojej przyszłej pracy mgr, ale takż…e- najlepiej z całej epoki, której dotyczy praca. Podobnie, jak ira23, zdąż…yłam powiedzieć tylko tytuł pracy i uzasadnienie a cała reszta to były pytania komisji :) Dobrze jest być oczytanym i wybrać jakiś niebanalny temat, bo to przykuwa uwagę. Ja się dostałam, Tobie ż…yczę powodzenia!
Goscia
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: GosiaR » 26 cze 2008, 22:08

dokladnie: czyli np jak zdajesz na kult i lit to z lit musisz wykazac sie wiedza ogolna, gdyz panie z komisji lubia zapytac o danego pisarza, ktory nie ma nic wspolnego z tematem twojej pracy mgr
GosiaR
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Gość » 24 lip 2008, 13:59

Witam, tez czeka mnie rozmowa kwalifikacyjna na US, chcialbym sie dostac na kierunek kultura-media-translacja, dzienne, II stopnia. Rozumiem ze na rozmowe trzeba przygotowac sie z przyszlej pracy magisterskiej, moje pytanie brzmi czy tylko ustnie, czy tez trzeba przedstawic im jakis konspekt, zarys na papierze, z wydrukowana wstepna bibliografia? Ogolnie czy mam przyniesc ze soba jakies plany w wiazanej teczce czy wystarczy wszystko wyjasnic komisji w rozmowie bez prezentowania materialu? Chce sie jak najlepiej przygotowac, z gory dzieki za odpowiedzi. Pozdr.
Gość
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: agygygy » 18 maja 2010, 4:17

zdaje w tym roku na US na kierunek filologii angielskiej Kultura-Media-Translacja zaoczne niestacjonarne. Czego moge spodziewac sie na rozmowie kwalifikacyjnej. O jezyk angielski sie nie martwie, ale gorzej z wiedza czy dana praca. Czy juz musze wiedziec o czym chce pisac i wykazac bibliografie? Moge oczekiwac pytania odnosnie kultury lub literatury angielskiej? Wracam do edukacji po kilku latach i jestem w ogolnie przerazona...
agygygy
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: xeo » 19 maja 2010, 5:44

Na rozmowę kwalifikacyjną trzeba przyjść z gotowym pomysłem na pracę magisterską. Mówiąc krótko trzeba mieć plan przyszłej pracy w głowie + wiedzę z zakresu pracy magisterskiej (ż…eby nie wyszło, ż…e piszemy o czymś o czym nie mamy pojęcia) + jakąś tam wiedzę ogólną z dziedziny, z której się pisze pracę + poprawna angielszczyzna. Pomysł na pracę magisterską prezentuje się komisji. Czasem przy składaniu papierów wymagają dołączenia planu przyszłej pracy magisterskiej (lub opisu pomysłu).
xeo
Site Admin | Redakcja angielski.edu.pl
 
Posty: 3320
Rejestracja: 22 kwie 2003, 9:26

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Żbik » 16 sie 2011, 5:15

Domyślam się, ż…e założ…yciel tematu już… od kilku lat jest dumnym magistrem tegoż… pięknego języka :-) Ja jednak jeszcze chciałbym odkopać ten temat i dowiedzieć się od (być moż…e wciąż… tu obecnych) byłych kandydatów o CZAS trwania rozmowy kwalifikacyjnej na studia II stopnia (mówimy o USiu) oraz o szczegółowość pytań, ich ilość, czy są wrednie skonstruowane... i czy komisja wciąż… liczy sobie cały pluton doktorów :-) Czy kandydaci z innych uczelni mają na starcie pod górkę? Kierunek - kultura-media-
translacja.

Thanks from the mountain! ^^
Żbik
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: kot16 » 23 sie 2011, 21:28

Ja tez bede aplikować na 2 kierunki na zaoczne, tłumaczeniowy i nauczycielski. Prosze powiedzcie czy pytania z zakresu translacji daj trudne czy ogolne bardziej?
kot16
newbie
 
Posty: 3
Rejestracja: 23 sie 2011, 21:25

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: adriennes » 02 wrz 2011, 16:44

Też… aplikuję na translatorykę i trochę obawiam się rozmowy kwalifikacyjnej. Opinie są róż…ne - łatwo, ci꿅ko, każ…dy powie inaczej, bo to podobno zależ…y od szczęścia do komisji. Ale ja i tak będę się stresować ;) Żbik, kot16 - a z czego wy się przygotowujecie, oprócz tematu przyszłej pracy magisterskiej i materiałów do niej? Kiedy macie rozmowy? Ja mam 09.09.
adriennes
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2011, 22:43

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Żbik » 03 wrz 2011, 18:03

A ja mam 08.09 :-D Z czego się przygotowuję... hm... No oprócz tematyki pracy mgr to dobrze sobie powtórzyć cały okres w literaturze, który wiąż…e się z Twoją pracą (jeż…eli w ogóle bierzesz literaturkę). Jak będę po rozmowie to Ci napiszę jak było ;-) Po za tym tak jak wspomniałaś, dobrze jest być zorientowanym w swoich źródłach i mieć jakiś pomysł na tą swoją pracę (ż…eby nie świecić przed komisją oczami). A czy ktoś się orientuje ile trwa ta rozmowa? 5 - 10 - 20 minut?
Żbik
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: gość11 » 06 wrz 2011, 3:30

hej:) ja też… zdaje na translatorykę i nie mam pojęcia czego się spodziewać. Macie pomysły dotyczące tłumaczeń pisemnych? boje się ż…e mnie zabiją jakimś pytaniem;/
gość11
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: adriennes » 06 wrz 2011, 14:54

Żbik - na szczęście nie biorę literatury, ja muszę przygotować się z teorii przekładu :) czekam w takim razie na info jak poszła Ci rozmowa! powodzenia!
gość11 - co masz na myśli z tymi tłumaczeniami pisemnymi? i kiedy masz rozmowę? teoria przekładu wyuczona? ;)
składaliście w ogóle papiery na jakieś inne uczelnie? aha, i jaki tryb studiów wybraliście - dzienny czy zaoczny? bo myślę, ż…e to też… robi sporą róż…nicę w kwestii kwalifikacji?
adriennes
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2011, 22:43

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: gość11 » 06 wrz 2011, 20:32

chodziło mi o to czy pomysły na waszą pracę mgr dotyczą przekładu pisemnego. Jak mam się przygotować z teorii przekładu? To też… jest wymagane? myślałam ż…e tylko rozmowa o pracy mgr... czego Wy sie uczycie? ja zdaje na zaoczne.
gość11
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: adriennes » 06 wrz 2011, 20:41

z tą teorią przekładu oczywiście ż…artuję, ja mam zamiar powtórzyć zagadnienia, które będą ewentualnie pasować do tematu mojej pracy... chciałabym pisać o audiovisual translation (subtitling), więc ten pomysł przedstawię komisji. No i ja też… na zaoczne :)
adriennes
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2011, 22:43

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: go%u015B%u010711 » 06 wrz 2011, 20:56

no już… się przestraszyłam:) ja mam rozmowę w czwartek o 15, składałam też… na jezyki specjalistyczne czy jakos tak, ale to chyba jest ten sam egzamin? na inne uczelnie nie skladalam, jeszcze na kultura-media-translacja ale nie jestem przekonana wiec nie wiem czy pojde na egzamin w ogole. A gdzie wczesniej studiowaliscie? i czy skladaliscie jeszcze gdzies?
go%u015B%u010711
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: adriennes » 06 wrz 2011, 21:10

to w takim razie będę czekać na jakieś info odnośnie rozmowy też… i od Ciebie, bo ja mam w piątek :) ja składałam tylko na translatorykę w Sosnowcu, wcześniej studiowałam u siebie, czyli w Kielcach :)
adriennes
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2011, 22:43

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: gosc 11 » 06 wrz 2011, 22:02

i nie boisz się co będzie jak się nie dostaniesz? Też… najbardziej chciałabym a translatoryke... to bedziesz dojezdzac jesli sie dostaniesz?
gosc 11
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: adriennes » 06 wrz 2011, 22:11

wiadomo, ż…e bardzo chciałabym się dostać, ale też… nie rzucę się pod pociąg jak się nie uda. a jeśli jednak się uda, to tak, będę dojeż…dż…ać, bo u siebie mam pracę w tygodniu itp. Wszystko okaż…e się już… za tydzień, więc wtedy będzie moż…na snuć plany na przyszłość ;) a Ty gdzie wcześniej studiowałaś?
adriennes
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2011, 22:43

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Żbik » 08 wrz 2011, 20:07

Ok, tak jak obiecałem piszę posta po zakończonej rozmowie :-)

Wraż…enia? Atmosfera pozytywna, komisja miła, uśmiechnięta, nawiązuje kontakt ze studentem. Tak było przynajmniej na literaturze - na metodyce podobno pogrom. Co kto wychodził to nie był zadowolony, pomimo swojego przygotowania.
1. Czas trwania - 5 do 7 minut (nikt nie był dłuż…ej, ale też… nie krócej).
2. Słownictwo - średnio-zaawansowane, ale nie panikuj! Jak sobie radziłeś/aś na studiach 1szego stopnia, to od strony językowej rozmowa nie będzie dla Ciebie problemem. Jak widzą, ż…e czegoś nie rozumiesz, to tłumaczą (np. swoje pytanie) okr꿅ną drogą. Mi się tak nie przytrafiło, ale dziewczyna zdająca wcześniej tak mi właśnie powiedziała.
3. Pytania nie są wredne. Masz duż…e pole do popisu. Jak pytanie Ci nie siądzie to próbuj z niego zboczyć, mówiąc to co chcesz powiedzieć (staraj się jednak jakoś nawiązać do "niesiadniętego" pytania egzaminatora).
4. Powiedz o swojej pracy jakąś ciekawostkę :-) Niech egzaminator się uśmiechnie, a Ty za to zyskasz przychylność.

Moż…e to zabrzmi banalnie, ale na prawdę nie powinniście się denerwować. Przygotujcie się tak jak umiecie najlepiej, z pracy i bibliografii. Ale bez przesady - komisja nie ma czasu (a i pewnie ochoty) na wertowanie Was stosem szczegółowych pytań. No chyba, ż…e idziecie na metodykę :-)
Żbik
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: adriennes » 08 wrz 2011, 22:04

dzięki za info, ja dopiero jutro, więc wypowiedzieć się nie mogę.
literatura to nie translatoryka, ale czy mógłbyś podać jakieś przykładowe pytania? nawiązywali tylko do tematu Twojej pracy, czy pytania dotyczyły też… czegoś zupełnie innego? no i w jakim stopniu Ty byłeś przygotowany ze swoją magisterką?
uff... całe szczęście, ż…e ja nie na metodykę!
adriennes
newbie
 
Posty: 6
Rejestracja: 05 lip 2011, 22:43

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Żbik » 09 wrz 2011, 0:23

Pytania dotyczyły wyłącznie pracy i były całkiem ogólne - ja dodawałem szczegóły, te, które uważ…ałem za warte wspomnienia. Z tego co widziałem, to z translatoryki ludzie wychodzili również… uśmiechnięci :-) W przeciwieństwie do drzwi po lewej, drzwi metodyczek... W ogóle z tego co czytam, to ludzie, którzy narzekają na trudność tej rozmowy to wyłącznie metodyści. Po za tym mnóstwo ludzi nie przyszło w ogóle, co znaczy nie mniej, nie więcej, niż… to, ż…e zrezygnowali.
Przykłady pytań:
- dlaczego wybrałeś ten temat?
- wyjaśnij, co i dlaczego chcesz zawrzeć w poszczególnych rozdziałach i podrozdziałąch
- czy ktoś poruszał już… Twój temat (mówisz, ż…e tak - to pytają czy się z nimi zgadzasz czy nie, itp)
- dlaczego kwestię X chcesz rozpatrzyć od tej strony a nie od innej

JEŻELI NIE ZNASZ JAKIEGOŚ ʨRÓDŁA, A ZACZNIESZ O NIM MÓWIĆ - ONI TO WYŁAPIĄ!!! JEŻELI NIE ZNASZ JAKIEJŚ KSIĄŻKI TO NIE UDAWAJ, ŻE JĄ ZNASZ BO TO BĘ DZIE MIAŁO OPŁAKANE KONSEKWENCJE. To tak tylko ku przestrodze.

Aha, no i na rozluźnienie pytanie o Twoje hobby :-) (7 osób na 10 je ma, przynajmniej dzisiaj miało ;-)
Żbik
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Gość » 09 wrz 2011, 0:43

a jak wyglądał Twój konspekt, jeśli moż…na wiedzieć?
Gość
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Hayai » 09 wrz 2011, 2:33

Ja miałam wątpliwą przyjemność być na metodyce.
Dziewczyna przede mną wyszła uśmiechnięta - nie dziwię się, temat miała ciekawy :)
Mój nie był zbyt oryginalny...
Zostałam przetrzepana z wiedzy o uczeniu się i nauczaniu.
Każ…dy najmniejszy błąd językowy został wyłapany.
Jedna Pani była tak naprawdę miła i cały czas uśmiechnięta.
Druga zrobiła mi serię ostrych pytań i chciała mnie zabić wzrokiem.
Trzecia siedziała jakby za karę i wnioskując po jej mimice znudzenie z niej wyciekało...
Z pięciu osób umówionych na moją godzinę przyszły tylko 2.
Mam nadzieję, ż…e to znaczy, iż… jednak mnie przyjmą ;]
Hayai
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 31 maja 2010, 1:56

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: drsbk992 » 09 wrz 2011, 5:14

Czy orientuje się ktoś z Was czy jest to moż…liwe, aby na 2 kierunki (kultura-media-translacja oraz kultura i literatura angielskiego obszaru językowego) przeprowadzana byłaby jedna rozmowa kwalifikacyjna? Otrzymałam informację, ż…e obie rozmowy będą o tym samym czasie, w tej samej sali. Czy to moż…liwe, czy wystąpiła jakaś pomyłka?
drsbk992
 

Re: rozmowa kwalifikacyjna - mgr uzup. na uś

Postautor: Żbik » 09 wrz 2011, 13:09

Tak - rozmowa jest jedna, pod warunkiem, ż…e dotyczy literatury. Jeż…eli na K-M-T zapisujesz się na literaturę, a na 2gim kierunku na językoznawstwo to będziesz miała 2 rozmowy.
Żbik
 




Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości